Joined: Mar 2009
Posts: 4860
Groceries
9/17/2022 at 11:54 AM
We're a family of 7 (2 adults, 2 teens & 3 kids ranging 4-11), and if you i:nclude the meat we consume, we're spending about $400-450 a week on average. We buy our meat separately, so we're spending about $300-375/week in store, plus cost averaging out our meat. That i:ncluded all our cleaning supplies, dog food etc.
I find the cheapest way to buy meat is in bulk through the butcher or farmer. Usually the cheapest chickens are whole chickens. I do stock up on the small fryers on BOGO when Sobeys has them (I buy large roasting chickens from the farm). The legs & thighs also go BOGO sometimes, so I'll buy those for quick meals. I usually buy beef by the 1/2 or 1/4 - front quarters are still a heck of a deal. We don't eat pork due to allergies, but it was still super cheap for a 1/2 pig last time I was in the butchers.
We don't eat meat every day for our main meal. Yesterday, for example, we had black bean soup and corn bread. The whole meal cost under $5 and there's lots left over for lunch today. We had egg fried rice earlier this week. It had a dozen eggs in it, which you can still get for $3/dozen if you stock up on sale (eggs last about 6 weeks in the fridge)! Plus I used up veggies I had languishing in the fridge. It was about $6 to make, and we all had supper and a couple people got lunches out of it.
I try to buy more seasonal/on sale produce and plan around it. We eat a lot of frozen veggies. I can/dry/freeze what I can off the garden or what I can buy cheap. Like Adam says, bananas are still cheap! Don't throw produce out. Put it in soup, make a stew, bake with your apples and bananas etc.
Don't buy more than what you can reasonably eat. Don't over buy. When I buy grapes (not very often), the 2 lb clamshell disappears very quickly. However, if I buy 2, the second doesn't get finished. So I buy expensive/highly perishable things as treats. Berries too. The routine/staple things I buy all the time are either cheap or store well.
We buy a lot of store brands for things. We can't always do that, again due to allergy, but probably 90% of what is in a package is store brand unless the name brand happens to be on sale.
Like others have said - meal plan. That looks different for everyone. But the basic premise is use what you have and only buy what you will use.
And don't be afraid to say no. I tell my kids no all the time when it comes to food. I'm not buying that because it's expensive/not in season/not healthy etc. Offer a more reasonable alternative (I won't buy those Very Expensive Strawberries, but we can buy these fabulous oranges. I can't afford the fresh ones, but how about on sale frozen and we'll make smoothies with the yougurt at home?) Part of adulting is learning to make those kinds of choices, and learning begins in childhood.